5 najciekawszych punktów widokowych Wiednia

Przyjeżdżając do Wiednia warto nie tylko poszwendać się jego uliczkami podziwiając zabytki, czy pokosztować różnorodnych smaków, będących cesarsko-królewską spuścizną , ale także spojrzeć na miasto z góry. Dosłownie.
Poniżej znajdziecie propozycje miejsc, w których warto uruchomić tryb panoramiczny Waszych aparatów.

1. Stephansdom czyli katedra Św. Szczepana

Większość turystów kieruje swoje pierwsze kroki do katedry Św. Szczepana, którą trudno przegapić – znajduje się w zasadzie w sercu miasta. Mało kto jednak decyduje się na odwiedzenie wież katedry, skupiając się jedynie na podziwianiu gotyckiego wnętrza. A szkoda, ponieważ zarówno Wieża Północna jak i Południowa oferują niezapomniane widoki. Na Wieżę Północną można dostać się windą z wnętrza katedry. Na wysokości 60 metrów umieszczono całkiem sporą platformę widokową – tam również znajduje się najsłynniejszy i największy dzwon Austrii – Pummerin, którego oryginał został zbudowany z przetopionych armat tureckich zdobytych po oblężeniu Wiednia w 1683 roku. Wieża Południowa dostępna jest od strony placu otaczającego katedrę – prowadzą na nią 343 kręcone schody, tak więc od zwiedzających wymagana jest jako taka kondycja. Wysiłek nagrodzony zostaje piękną panoramą z dawnego posterunku strażaka umieszczonego na wysokości 72 metrów. Sama wieża, zwana przez Wiedeńczyków Steffl, wznosi się znacznie wyżej, sięgając 137 metrów.

2. Haas Haus

W bliskim sąsiedztwie katedry Św. Szczepana trudno nie zwrócić uwagi na budynek wyróżniający się spośród innych, atakujący zmysł wzroku szkłem i betonem. Mimo tego (a może dzięki temu), Haas-Haus, bo tak właśnie nazywa się ta budowla, doskonale wpasowuje się w historyczne centrum starego Wiednia. Być może jest to właśnie zasługa szklanej fasady, w której odbijają się okoliczne budynki oraz wspomniana już katedra. Na jego szczycie znajduje się restauracja oraz kawiarnia, z których można podziwiać wiedeńskie stare miasto popijając filiżankę świeżo zaparzonej melange.

3. Kahlenberg

Kahlenberg, po polsku Łysa Góra, to miejsce wyjątkowe dla Polaków odwiedzających Wiedeń. Z tego miejsca właśnie 330 lat temu Jan III Sobieski dowodził wojskami w zwycięskiej bitwie podczas tureckiego oblężenia Wiednia. Tu również można znaleźć tablicę upamiętniającą wizytę papieża Jana Pawła II, z okazji 300 rocznicy wspomnianej bitwy – jest ona umieszczona na kościele pod wezwaniem Św. Józefa, prowadzonego przez polskich księży zmartwychwstańców. Pomimo dość długiego dojazdu (prawie godzina z centrum), warto tam się wybrać i przez chwilę poczuć się jak Sobieski. Dodatkowo po drodze można zatrzymać się w Grinzingu i wstąpić do jednej z dziesiątek Heuriger na lampkę wina.

4. Riesenrad

O wiedeńskim Diabelskim Młynie pisałem już przy okazji notki dotyczącej wesołego miasteczka. Jeśli przedziwnym zbiegiem okoliczności ominęliście tamten wpis, szybko przypomnę, że gondolki tego ogromnego koła wspinają się prawie na 65 metrów, a dzięki niezbyt dużej prędkości pozwalają robić więcej niż przyzwoite zdjęcia panoramy Wiednia.

5. Donauturm

Perełka wśród wiedeńskich punktów widokowych, Wieża Dunaju, wznosi się na 252 metry. Powstała w 1964 roku z okazji Międzynarodowej Wystawy Ogrodniczej, oferuje taras widokowy (na wys. ok 150 metrów) oraz obrotową kawiarnię i restaurację (jeśli zamierzacie skorzystać z nich w sezonie letnim, polecam wcześniej rezerwować stoliki). Już sam wjazd jedną z dwóch wind jest ekscytujący – rzadko kiedy jest okazja skorzystać z tych urządzeń pędzących 6 m/s, a dla tych, którzy zamiast krwi w żyłach mają adrenalinę, przygotowano możliwość skoku na bungee (pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą brązowe spodnie).

4 uwagi do wpisu “5 najciekawszych punktów widokowych Wiednia

  1. Niesamowite miasto! Udało mi się raz je odwiedzić, jednak byłem zbyt krótko aby móc wszystko zobaczyć. Co ciekawe i w sumie oczywiste – jest tam mnóstwo polaków!

  2. w Haas-Haus cudowne żarcie z tego, co pamiętam, z widokiem miejsca najlepsze, świeże rzeczy, widać jak gotują. cudowne. katedra też. w ogóle magiczne miasto i aż się miło czyta, wracając tam myślami. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s