TOP 5 zdań, których nie usłyszycie od Wiedeńczyka

Nie mogę iść z wami na piwo, bo muszę się uczyć”, „nie potrafię tego naprawić, lepiej wezwę fachowca”, „nie potrzebuję mapy, sam trafię”, to uczciwy polityk  – tego rodzaju rzeczy bardzo, ale to bardzo rzadko goszczą w ustach przeciętnego Polaka. A jak to jest z Wiedeńczykami? Okazuje się, że … podobnie.

1. „Na danke I mog heit ka Bier.”, „Bitte ein Würstchen und ein kleines Bier.”nie, dzięki, nie mam dzisiaj ochoty na piwo czy poproszę kiełbaskę i MAŁE piwo – chciałoby się powiedzieć, że nasi tu byli. Te wyrażenia są przecież nieobecne i w naszych słownikach.

Piwo tylko i wyłącznie duże

2. „Ich hätt gern Schlagsahne dazu.”, „Könnte ich bitte eine Tüte haben?”chciałbym do tego bitą śmietanę i czy mógłbym poprosić o reklamówkę (torebkę)? Niby gramatycznie poprawnie, ale jak już wspomniałem we wpisie na temat języka niemieckiego, Austriacy używają czasami innych wyrazów, w tym wypadku odpowiednio Schlagobers i Sackerl. Poza tym nie lubią Niemców. I vice versa 😉

3. „Hundstrümmerl weit und breit nicht in Sicht.”nigdzie nie widać psich odchodów! Piękny slogan ale nieprawdziwy, bo miny pozostawione przez czworonogi obecne są praktycznie wszędzie. Natknąć się na nie można szczególnie w parkach, ale zdarzają się również na chodnikach, pomimo wszelkiego rodzaju akcji „uświadamiających” oraz całkiem wysokich kar za niesprzątanie po swoim pupilu.

4. „Ich habe heute einen guten Artikel in der Österreich gelesen”to najlepiej przedstawić za pomocą porównania: W Fakcie przeczytałem bardzo interesujący artykuł. I wszystko jasne 😉

Tym właśnie żyje prasa bulwarowa

5. Heute geht es mir wunderbar. Ich habe gut geschlafen und fabelhafte Laune.” – zacząłem od polskości powiedzenia i tak też zakończę. Dzisiaj czuję się cudownie, wyspałem się i mam fantastyczny nastrój. Słyszeliście gdzieś w Polsce coś takiego? No właśnie, w Wiedniu też nie usłyszycie, bo Austriacy mogą z nami konkurować pod względem narzekania.

Czuję się wyśmienicie, dzień zapowiada się po prostu świetnie …

Źródła: standard.at, oe24.at

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s